Przejdź do treści

Neurologia, znieczulenie regionalne i terapia bólu

Kurs nr 5: 4-6.10.2023

Współorganizator

Program kursu

Za udział w kursie przysługują 22 punkty edukacyjne.

Dzień 1 (4.10.2023)

Rejestracja uczestników kursu CEEA 13:00-14:45

  • 14:45-15:30 Anatomia i fizjologia układu nerwowego: regulacja przepływu krwi i metabolizmu w OUN, ICP (M. Burszewski)
  • 15:30-16:15 Neuromonitorowanie OUN: dializa mózgowa, oksymetria, pomiar ICP, EEG (J. Szrama)
  • 16:15-17:00 Znieczulenie regionalne w obrębie jamy brzusznej (P. Pietraszek)
  • 17:00-17:45 Znieczulenie regionalne w obrębie klatki piersiowej (P. Pietraszek)
  • 18:00-21:00 Warsztaty znieczulenie regionalne jama brzuszna i klatka piersiowa

Dzień 2 (5.10.2023)

  • 8:00-8:45 Terapia bólu przewlekłego: blokady i farmakoterapia (M. Malec-Milewska)
  • 8:45-9:30 Terapia pooperacyjnego bólu ostrego (M. Malec-Milewska)
  • 9:30-10:15 i 10:15-11:00 Ostre zatrucia, śpiączki (D. Klimaszyk)

Przerwa kawowa 11:00-11:15

  • 11:15-12:45 Rozpoznanie śmierci, śmierć mózgu (R. Bohatyrewicz)
  • 12:45-13:30 Sedacja w OIT: monitorowanie, powikłania (Ł. Krzych)
  • 13:30-14:15 Delirium okołooperacyjne i na OIT: monitorowanie, powikłania, zapobieganie (Ł. Krzych)

Przerwa na lunch 14:15-15:30

  • 15:30-16:15 Leczenie przeciwkrzepliwe u chorych do zabiegów neurochirurgicznych (Ł. Krzych)
  • 16:15-17:00 Leczenie przeciwkrzepliwe u chorych z patologią w obrębie OUN na OIT (Ł. Krzych)
  • 17:00-17:45 Choroby neurodegeneracyjne i zapalne OUN na OIT (S. Michalak)
  • 17:45-18:30 Choroby złącza nerwowo – mięśniowego na OIT (S. Michalak)

Kolacja 19:00

Dzień 3 (6.10.2023)

  • 8:00-8:45 Hipotermia terapeutyczna: wskazania, metody i powikłania (S. Kosiński)
  • 8:45-9:30 Chory w hipotermii – diagnostyka, monitorowanie i terapia (S. Kosiński)
  • 9:30-10:15 i 10:15-11:00 Urazowe i nieurazowe uszkodzenie mózgu (udar niedokrwienny, krwotok śródmózgowy, SAH, zapalenie mózgu i opon mózgowo – rdzeniowych, stan padaczkowy) (R. Włodarski)

Przerwa kawowa 11:00-11:15

  • 11:15-12:00 Kannabinoidy w leczeniu bólu – aktualne zalecenia (J. Woroń)
  • 12:00-12:45 Interakcje leków przeciwbólowych (J. Woroń)
  • 12:45-13:30 Neurologiczne powikłania znieczulenia ogólnego i regionalnego (R. Włodarski)
  • 13:30-14:15 Znieczulenie u chorego z patologią w obrębie OUN (R. Włodarski)

Przerwa na lunch 14:15-15:30

Rozdanie dyplomów ukończenia cyklu 6 kursów CEEA oraz certyfikatów kursu Nr 5